Bułgaria ze stolicą w Sofii położona jest w południowo-wschodniej części Europy, na Bałkanach. Od zachodu graniczy z Serbią oraz Macedonią, od południa z Grecją i Turcją, od wschodu z Morzem Czarnym, a od północy z Rumunią. Charakteryzuje się zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Z jednej strony zachwyca nas ogromnymi górami, z drugiej zaś urzeka malowniczymi równinami. Wybrzeże Morza Czarnego, szczególnie na północy, charakteryzuje się szerokimi, pięknymi plażami. W południowej części znajdziemy wydmy oraz malownicze zatoczki skryte za skałami.
Albena – malowniczy kurort zajmuje najpiękniejszą część wybrzeża na północ od Warny.
Na wspaniałej piaszczystej plaży osiągającej nawet 100 m szerokości nie będzie problemu ze znalezieniem idealnego miejsca do opalania, a wspaniały widok umilą piaszczyste wydmy chroniące od wiatru wypoczywających. W czasie sezonu tłoczno jest w tym kurorcie, ale sprzyja to sympatycznej atmosferze, która nigdy nie gaśnie za sprawą dyskotek i tawern czynnych przez całą noc. Turyści chcący aktywnie spędzić swój urlop mają do dyspozycji baseny, mogą pływać na nartach wodnych, żaglówkach, uprawiać windsurfing, miłośnicy nurkowania znajdą coś dla siebie, a na stałym lądzie można pograć w tenisa, minigolfa, kręgle czy siatkówkę plażową.
Warna – to trzecie, co do wielkości w Bułgarii i największe miasto na wybrzeżu zachowało
w nienaruszonym stanie swoją architekturę, którą można podziwiać spędzając urlop
w malowniczej krainie Złotych Piasków. Turyści odwiedzający miasto muszą koniecznie zobaczyć Mauzoleum Władysława III Warneńczyka, a także przepiękną starówkę z wieloma cennymi zabytkami, w której można podziwiać ormiańskie cerkwie i muzułmańskie meczety. Po zwiedzeniu miasta warto przysiąść w Parku Nadmorskim, w którym oprócz muzeów, pięknych alejek spacerowych i kawiarni liczne atrakcje znajdą dzieci wymęczone po długich wędrówkach. Popularnością wśród turystów cieszą się cykliczne imprezy takie jak chociażby czerwcowe Wareńskie Lato czy Międzynarodowy Festiwal Jazzowy organizowany pod koniec sierpnia. Przy tej morskiej stolicy ciągnie się długi pas piaszczystej plaży, ale turyści wybierają raczej pobliskie kurorty ze względu na jeszcze większą atrakcyjność miejsc kąpielowych.
Św. Konstantyn – jeden z najstarszych kurortów na wybrzeżu, który od dawna cieszył się zainteresowaniem turystów, a teraz uchodzi za rewelacyjnie przystosowane do urlopu miejsce wypoczynkowe. Liczne hotele z basenami oraz wspaniale rozbudowaną infrastrukturą turystyczną gwarantują komfortowy wypoczynek. Zadowoleni będą rodzice z dziećmi, gdyż piaszczyste plaże idealnie nadają się do rodzinnego wypoczynku, atrakcji nie zabraknie też dla miłośników sportów wodnych, ponieważ kurort dysponuje dobrze zaopatrzonym zapleczem sportowym. Piękna okolica zatopiona jest w starym parku z cyprysami, liliami i drzewkami figowymi, w którym można odpocząć od słońca, a dla odbycia kurażu zalecane są znane na całym wybrzeżu źródła mineralne.
Język urzędowy: bułgarski
Klimat: Klimat Bułgarii jest umiarkowany ciepły, kontynentalny, suchy, nad morzem podzwrotnikowy, wilgotniejszy. Zimą mogą występować obfite opady śniegu, zdarzają się silne mrozy. Średnia roczna suma opadów wynosi od 450 mm na północy do 1200 mm w górach. W leżącej na wysokości 550m n.p.m. stolicy, Sofii, średnia temperatura roczna wynosi ok. 11, 4 0C, minimalna -7, 8 0C, a maksymalna 39, 8 0C.
Waluta: Obowiązującą walutą używaną w Bułgarii jest lew, (1 BGN = 100 stotinek). Kurs lewa w stosunku do euro jest stały i wynosi 1 EUR =1, 9558 BGN. Wymieniając walutę w kantorach, należy zachować szczególną ostrożność, gdyż częste są przypadki wypłacania kwot niższych, niż to wynika z podanego przed kantorami kursu (najlepiej uprzednio zapytać, jaką sumę otrzyma się za określoną kwotę w walucie). Niektóre kantory i banki w dużych miastach wymieniają również złotówki. Za wymianę walut kantory pobierają niekiedy prowizję. Na terenie Bułgarii działa kilkaset punktów Western Union, MoneyGram, za których pośrednictwem możliwe jest błyskawiczne przekazanie pieniędzy z Polski. Funkcjonują bankomaty dla posiadaczy kart Visa, Maestro, MasterCard itp.
Religia: Większość mieszkańców Bułgarii (82 proc.) samookreśla się, jako wyznawcy prawosławia. Pozostali to: muzułmanie (ok. 12 proc. – gł. Turcy i Pomacy), katolicy •(0, 6 proc.) i protestanci(0, 5 proc.).
Kuchnia: Bułgarska kuchnia ma swoje tradycje zakorzenione w starożytności i można w niej zauważyć podobieństwa z kuchnią grecką, macedońską czy turecką, stąd tak wiele wspaniałych potraw na bułgarskich stołach. Smaku dodaje fakt, że Bułgarzy czerpiąc
z tatarskich tradycji posługują się w przyrządzaniu jedzenia glinianymi naczyniami, które powoli ogrzewają potrawy nadając im niezwykłego smaku i aromatu. Dania mączne nie występują zbyt często, gotowanie ciasta nie należy też do tradycji, a główne potrawy nie mają słodkiego smaku. Prawie do wszystkich dań podawany jest chleb, do tradycji należy łamanie go i układanie na serwetce, a nie trzymanie w ręku. Kelnerzy mają w zwyczaju pytać o ilość chleba czy bułek podawanych do obiadu, ale płaci się za nie osobno.
Czas: W Bułgarii obowiązuje czas wschodnioeuropejski, czyli 2 godziny późniejszy w stosunku do czasu Greenwich i godzinę późniejszy niż w Polsce.
Przepisy wjazdowe: Obywatele polscy korzystają z prawa do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Od 1 stycznia 2007 r. obywatele polscy mogą wjeżdżać i przebywać na terytorium Republiki Bułgarii przez 90 dni w ciągu 6 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu, oraz przejeżdżać tranzytem przez terytorium Republiki Bułgarii na podstawie ważnych paszportów lub dowodów osobistych. Ograniczenia swobodnego przemieszczania się i pobytu mogą mieć miejsce jedynie w przypadkach zagrażających polityce bezpieczeństwa państwa i zdrowiu publicznemu.
Polskie placówki dyplomatyczne:
Ambasada Republiki Bułgarii:
Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warszawa
tel.: 22/629 40 71 , 22/ 628 22 71
e-mail: office@bgemb.com.pl
Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej
ul. Chan Krum 46, 1000 Sofia
Tel.:+359 298 726 10
sofia.amb.sekretariat@msz.gov.pl
http://www.sofia.polemb.net
Zdrowie i ubezpieczenie: Warto przed wyjazdem wykupić ubezpieczenie zdrowotne i sprawdzić, czy pokrywa ono wszystkie wydatki w razie wypadku. Kiedy już do niego dojdzie, za usługi trzeba zapłacić z własnej kieszeni, a po powrocie przedstawić rachunki firmie ubezpieczeniowej, która zwróci pieniądze. Dobrze zabrać ze sobą na wakacje kopię wykupionej polisy. Numery telefonów do lekarzy oraz adresy najbliższych szpitali dostępne są w większości hoteli.
Bezpieczeństwo: Nie należy podróżować nocą, zatrzymywać się na niestrzeżonych parkingach, w przydrożnych barach, motelach itp. Na drogach miejskich zaleca się zablokować od wewnątrz drzwi samochodu. Nie należy pozostawiać auta bez dozoru, zwłaszcza, jeśli znajduje się w nim bagaż. Turyści zatrzymujący się w hotelach, w kwaterach prywatnych i na kempingach nie powinni pozostawiać, nawet na krótko, pieniędzy, kosztowności i dokumentów.
Informacje dla kierowców: W Bułgarii obowiązkowe jest zapinanie pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest dopuszczalne pod warunkiem korzystania z zestawu głośnomówiącego. Dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0, 5 promila. Prawo jazdy wydane przez polskie władze jest honorowane. Zielona karta nie jest obowiązkowa. W przypadku podróży samochodem, którego właścicielem jest inna osoba fizyczna lub prawna, należy mieć poświadczone notarialnie pełnomocnictwo przetłumaczone na język bułgarski, angielski, francuski lub niemiecki. Obowiązują opłaty drogowe (winiety) dla wszystkich pojazdów. Należy zwrócić szczególną uwagę na przepisy ruchu drogowego, jak i przepisy transportu drogowego – bułgarska policja drogowa oraz inspekcja drogowa bardzo restrykcyjnie stosują określone prawem kary za tego typu wykroczenia.
Wypożyczenie samochodu: W Bułgarii działa wiele międzynarodowych koncernów, jak i firm lokalnych zajmujących się wynajmem samochodów. Ceny wynajmu, w porównaniu z innymi państwami europejskimi, nie są zbyt wygórowane. Najbardziej korzystne jest wypożyczenie auta na więcej niż 3 dni i poza sezonem. Zanim zdecydujemy się na ten sposób podróżowania warto upewnić się, co wliczone jest w cenę wynajmu oraz gdzie można zwrócić wypożyczony samochód.
Komunikacja: Poruszając się po Bułgarii można korzystać z bogatej oferty środków komunikacji. Poza samolotami, dobrze rozwiniętą siecią jest sieć kolejowa. Niestety liczba połączeń nie jest już tak imponująca, pociągi spóźniają się i nie są zbyt komfortowe. Udając się w dalszą trasę warto skorzystać z autobusu, by w czasie podróży podziwiać piękne krajobrazy prowincji. Jeśli chodzi o komunikację miejską do dyspozycji turystów są autobusy, trolejbusy i tramwaje, taksówki (cenę za przejazd należy uzgodnić przed kursem), a także rozwijająca się sieć metra.
Telefon alarmowy: ogólny nr pomocy to 112 - aktywny przez całą dobę, (jednocześnie dostępne numery: 150 – pogotowie ratunkowe, 166 – policja i 160 – straż pożarna)
Nr kierunkowy do Bułgarii: +359 + prefiks miasta+ nr telefonu
Impreza rozpoczyna się wylotem z kraju i kończy w dniu przylotu do kraju.
Pierwszy i ostatni dzień imprez z transportem lotniczym przewidziany jest na przelot. Należy liczyć się z tym, że przeloty mogą się odbywać w godzinach wieczornych lub nocnych. Długość pobytu zależy ściśle od godzin przylotu i wylotu.
Każdy uczestnik imprezy lotniczej obowiązany jest do potwierdzenia godzin przelotu przed datą rozpoczęcia imprezy. Potwierdzenia należy dokonać w siedzibie biura Watra Travel w Lublinie, ul. Narutowicza 30, lub pod nr telefonu: 81 743 76 56.
Zbiórka na lotnisku przy odprawie odbywa się 2 godziny przed wylotem. Czas przelotu do Bułgarii ok. 2 godz.
Bilety lotnicze Klienci otrzymują drogą mailową lub pocztą tradycyjną na 3 dni przed planowanym lotem. Istnieje również możliwość odebrania ich osobiście na lotnisku u przedstawiciela firmy Watra Travel.
Limity bagażu przysługujące na osobę to 20 kg bagażu głównego i 5 kg bagażu podręcznego. Mogą one ulec zmianie, prosimy o ich sprawdzenie przed wylotem (aktualne informacje są dostępne na stronie internetowej www.watra-travel.pl i w biurach agencyjnych). Za każdy kg bagażu powyżej limitu pasażer musi na lotnisku przed wylotem uiścić dodatkową opłatę, bagaż jest jednak przyjmowany na pokład wyłącznie w przypadku dostępności wolnej przestrzeni bagażowej.
Obsługa samolotu może odmówić wpuszczenia na pokład osób zachowujących się agresywnie, będących pod wpływem alkoholu lub mogących narazić na nieprzyjemności innych uczestników lotu. Watra Travel nie ma wpływu na ewentualne opóźnienia i/lub zmiany godzin wylotów, które mogą być spowodowane warunkami meteorologicznymi, względami bezpieczeństwa, opóźnieniami w startach innych samolotów lub innymi czynnikami. W przypadku opóźnień obowiązek zapewnienia dodatkowych świadczeń spoczywa na liniach lotniczych.
Ze względów bezpieczeństwa na pokład samolotu nie wolno wnosić m.in. ostrych przedmiotów (nie tylko metalowych), substancji żrących, toksycznych, łatwopalnych i wybuchowych. Przedmioty takie jak np. korkociągi, nożyczki do paznokci, scyzoryki, pilniczki do paznokci, itp. mogą być przewożone jedynie w bagażu głównym (rejestrowanym). Na pokład samolotu napoje można wnieść jedynie w butelkach o pojemności do 0,1 l, w ilości nie przekraczającej łącznie 1 l. Powinny one być zapakowane w przezroczyste torby plastikowe.
Do płynów zalicza się:
- kremy, balsamy i olejki
- zawartość pojemników ciśnieniowych, w tym piankę do golenia i inne pianki;
- wodę i inne napoje, zupy, syropy i dezodoranty;
- pasty, w tym pasty do zębów;
- wszelkie inne przedmioty o podobnej konsystencji;
- tusze do rzęs;
- żele, w tym żele do włosów i do kąpieli;
- aerozole;
- perfumy;
- mieszanki substancji stałych i ciekłych.
Aby usprawnić proces prześwietlenia płynów, pasażer powinien:
- przekazać personelowi w punkcie kontroli bezpieczeństwa wszystkie przewożone płyny
- wyjąć z bagażu podręcznego notebooki i inne duże urządzenia elektroniczne, które zostaną poddane osobnemu prześwietleniu podczas kontroli pasażerskiej
Wszystkie przedmioty przewożone w bagażu podręcznym (torebki, teczki, aparaty fotograficzne, laptopy, zakupy w strefie bezcłowej) muszą być zapakowane, jako 1 sztuka bagażu.
Bagaż rejestrowany (główny)
W bagażu rejestrowanym nie wolno przewozić następujących przedmiotów:
- pieniądze, papiery wartościowe;
- biżuteria, metale szlachetne, kamienie szlachetne i półszlachetne;
- komputery, aparaty fotograficzne, kamery wideo, telefony komórkowe oraz inne urządzenia elektroniczne lub techniczne oraz ich akcesoria;
- dokumenty urzędowe, handlowe lub prywatne;
- dokumenty tożsamości;
- klucze;
- dzieła sztuki.
Linie lotnicze zrzekają się wszelkiej odpowiedzialności za stratę, zniszczenia lub jakiekolwiek opóźnienia w otrzymaniu bagażu rejestrowanego zawierającego wymienione wyżej przedmioty.
Po odprawie celnej w kraju docelowym na lotnisku powita turystów przedstawiciel Organizatora i skieruje do odpowiednich autokarów. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia bagażu należy fakt ten zgłosić niezwłocznie władzom lotniska (przed jego opuszczeniem) - stanowi to podstawę do ewentualnych późniejszych roszczeń odszkodowawczych.
Procedury postępowania w przypadku zagubienia bagażu (w tym czas i sposób ich dostarczenia Klientowi) są wewnętrzną sprawą linii lotniczych i Biuro Watra Travel nie ma na nie wpływu. Klient poszkodowany ma prawo domagać się od linii lotniczych pokrycia dodatkowych kosztów poniesionych w związku z zagubieniem bagażu, powinien jednak udokumentować wszystkie poniesione wydatki. W razie potrzeby rezydent udziela informacji na temat właściwych metod postępowania i praw przysługujących Klientom.
W trakcie podróży oraz podczas pobytu w Bułgarii ubezpieczeni są Państwo w Towarzystwie Ubezpieczeniowym EUROPA S.A.
Zalecamy również zawarcie dodatkowego ubezpieczenia od kosztów leczenia
z rozszerzeniem o choroby przewlekłe - stawka składki za ubezpieczenie wynosi: 6 zł / osobę / dziennie.
Każda konieczność skorzystania z pomocy medycznej z polskiej polisy EUROPA S.A. powinna zostać zgłoszona niezwłocznie do CENTRUM ALARMOWEGO pod numery telefonu:
+ 48 22 568 98 28 (tel.), + 48 22 568 98 29 (fax.), + 48 519 116 345 (sms)